Skål på fot romersk brons

Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons
Skål på fot romersk brons

Klubbat för:

7 600 SEK

10 000 SEK

SKÅL PÅ FOT, romersk, sannolikt 200-talet e Kr eller senare, brons/kopparlegering, mörkbrun patina, godronnerad cuppa, klockformad fot ornerad med koncentriska cirklar, höjd 9 cm, diameter 10 cm
PROVENIENS: Norfolk, England

314788

2015-06-15