Operalibretton, 1800-tal, svenska uppföranden

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

(20). OPERALIBRETTON, 1800-tal. Samling om ca 20 st.
Delvis tagna ur band, delvis med originalomslag. Delvis något nötta o. fläckade.

Omfattar bland andra: Fidelio. Opera i två akter. Musiken af Ludvig van Beethoven. Öfversättning från tyskan (av B. Crusell). Första gången uppförd på Kongl. Stora Theatern den 14 april 1832 (Stockholm 1832), Trollflöjten, skådespel med sång i 4 akter- Öfversättning från tyskan. Musiken af W. A. Mozart. Uppförd första gången på Kongl. Opera-Teatern i Stockholm d. maj 1812 (Stockholm 1812, lagat titelblad, fläckad), samt operor av Verdi (I Lombardi 1849), Meyerbeer (Hugenotterne 1842), Donizetti (Kärleksdrycken 1840, 2 ex.), Mozart (Titus 1823), dessa fyra tryckta samma år som det svenska uruppförandet.

Småskador, fläckar.
Säljs som en samling utan returrätt.

314856

2015-06-06