Skärgårdsliv i gången tid med signerad litografi

Klubbat för:

1 700 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

SVENSSON, ROLAND. Skärgårdsliv i gången tid. Stockholm 1961.
4:o. 4 färglitografier, varav 1 signerad, och andra illustrationer av författaren. Omslag.
Välbevarat brunt skinnband, rygg med blindpressad titel och författarnamn i guld, övre guldsnitt, i övrigt oskuren.
Skinnskodd pappbandkassett. Bibliofilupplaga tryckt i 250 numrerade, av författaren signerade ex., detta nummer 122.

Zustandsbeschreibung

315003

2015-06-06