Josef Frank Arthur Percy tallrikar
Klubbat för:
2 200 SEK
Schätzwert
2 000 SEK
Beschreibung
JOSEF FRANK, tallrikar, 5 st., ovala i grönt glas, design Josef Frank för firma Svenskt Tenn, längd ca 30 cm,
ARTHUR PERCY, uppläggningsfat, 2 st., modell Reffla, design Arthur Percy för Gullaskruf, designår 1952, längd ca 30 cm, medföljer skål i grönt glas, längd ca 22 cm
Historik: Josef Frank ritade den ovala glastallriken på 1940-talet. Ursprungligen var den tänkt som skaldjurstallrik
Zustandsbeschreibung
Smärre repor och kantnagg förekommer
315007
2015-06-06