Dryckeskanna silver London 1710
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DRYCKESKANNA, sterlingsilver, otydlig mästarstämpel, London 1710, britanniastämpel, uppåt avsmalnande, välvt lock, svängd hänkel, driven och ciselerad dekor av blad och blommor, invändigt förgylld, höjd 18 cm, vikt ca 622 g,
i botten märkt Allan & Hayes, silverfirma i Calcutta under 1800-talet
Dekoren senare
315038
2015-06-08