Dryckeskanna silver London 1710

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DRYCKESKANNA, sterlingsilver, otydlig mästarstämpel, London 1710, britanniastämpel, uppåt avsmalnande, välvt lock, svängd hänkel, driven och ciselerad dekor av blad och blommor, invändigt förgylld, höjd 18 cm, vikt ca 622 g,
i botten märkt Allan & Hayes, silverfirma i Calcutta under 1800-talet

Dekoren senare

315038

2015-06-08