Läsning i blandade ämnen komplett

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SVENSK TIDSKRIFT (8). Läsning i blandade ämnen. Utg. (G. Adlersparre). Årg. I-V (= nr 1-50, a.u.). Stockholm (H. A. Nordström - A. J. Nordström) 1797-1801.

8:o. 5 utvikbara tabeller, 4 utvikbara graverade kartor och planscher (alla). Samtida bruna hfrbd med guldornerade ryggar. Namnteckning von Knorring på titelbladen.

Lundstedt I:330b.

Bidrag av bl.a. C. G. af Leopold, G. F. Gyllenborg, J. G. Oxenstierna, H. Järta, Anna-Maria Lenngren m.fl.
Bihang till läsning i Blandade Ämnen... 1802, saknas här, då det publicerades först 1802 efter tidskriftens upphörande.

Något nötta band. Namnteckning på titelbladen, några småfläckar, några smärre skador och lagningar.

315088

2015-06-06