Vas
2015-06-14
315274
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
VAS, Costa Rica, Chorotega, ca 1200-1400 eKr, lergods, bukig form på fotring, bemålad dekor i svart och rött, höjd ca 31 cm,
Proveniens: Inköpt på CH Lundgrens Antikhandel, 1970-tal
Patina