Bukowski om svenska o. utländska sedlar 1886

Klubbat för:

1 500 SEK

1 000 SEK

NUMISMATIK. BUKOWSKI, H. Samling af svenskt och utländskt sedelmynt samt svenska förordningar, böcker och skrifter rörande riksgäld, banko- och sedelväsen m.m., bildad af H. Bi. Stockholm (P. A. Nymans tryckeri) 1886.

8:o. (6), (I)-X, 1-110 s. 11 delvis utvikbara planscher.
Senare (1900-tal) ljusbrunt hfrbd, blekt rygg m. fem upphöjda bind. Främre originalomslag medbundet. Tryckt i numrerad upplaga, detta nummer 84 för bibliothekarien H. Wieselgren. Exlibris Bernh. Mally. Ovanlig.

315360

2015-06-15