Rinmans bergverkslexicon med atlas

Klubbat för:

3 200 SEK

Arviointi

4 000 SEK

Kuvaus

RINMAN, SVEN. (3). Bergwerks lexicon. I-II + planschband. Stockholm (J. A. Carlbohm) 1788-89.

Liten 4:o, atlas tvär folio. (14, inkl. graverat titelblad), (1)-1096, (4, inkl. graverat titelblad), (1)-1248, (26) s. 2 graverade titelblad m. porträttvignett, 1 graverad vignett, 34 delvis utvikbara graverade planscher på 33 blad (alla, numrerade I-XXXIV, enstaka brunfläckar).

Text oskuren i nötta samtida gråpappersomslag, delvis defekta ryggar, atlas något nött samtida gråpappersomslag, något skadad rygg. Enstaka brunfläckar. Biblioteksstämplar på de graverade titelbladen o. främre omslagens insida till textdelarna. 3 vol.

Kuntoraportti

Delvis nötta omslag, några biblioteksstämplar

315400

Päivämäärä:

2015-06-15