Samlingsband numismatiska arbeten

Klubbat för:

8 800 SEK

8 000 SEK

NUMISMATIK. Samlingsband med 10 numismatiska arbeten från 1700-talet ur L. F. Rääfs bibliotek.

Samtliga liten 4:o. Lätt nött stänkmarmorerat pbd från sent 1700-tal med handskriven ljusröd titeletikett, stänksnitt. Enstaka småfläckar.

Omfattar: BRING, SVEN [preses] - TRÄGÅRD, PETER LORENTS [respondent]. Dissertatio historica de numis quam consentiente (Lund, C. G. Berling, 1747. Lidén 76, Hesse 617). + ZIERVOGEL, EVALD. Utkasttil offäntliga historiska föreläsningar öfwer swenska myntkindskapen, hwilka uti det för Numophylacio Ehrenpreuseriani, i Gustafvianska academien utsedda rum, komma efter befallninf at hållas (Uppsala, L. M. Höjer, 1753. Svag fuktrand på s. 1-2, små lagningar i inre marginalen s. 3-8. Warmholtz 2457, Hesse 1841) + ZIERVOGEL, EVALD [pres.] - SCHRANGE, ZACHARIAQS [resp.]. Nymphylacium regiae academiae Upsalensis, cujus pars prima, numismata, quae familiarum romanorum audiunt, explanans (allt som utkom, Uppsala, L. M. Höjer, 1753, 1 graverad plansch. Lidén 2, Warmholtz 9287, Hesse 1807). + IHRE, JOHANNES - CELSIUS, OLOF D. Y. (pres.) - ZIERVOGEL, EVALD (resp. t. d. I-II o. pres. t. d. III) - GOTTMARCK, JOHANNES (resp. t. d. III). Dissertatio academica, de re nummaria, ejusque in historia, Suiogothica usu. I-III (Uppsala, Akademiska tr., - Stockholm, L. L. Grefing, 1745-55. 5 delvis utvikbara graverade planscher [saknar 1 i d. II, 1 m. reva, saknar 4 preliminärblad i d.III], 1 inklitrad graverad vignette, träsnitt i texten. Lagning i sista bladet t. d. II, svag fuktrand, titel t. d. I fläckad.Lidén 139, 10, 1: Warmholtz 2456, Hesse 1806). + ZIERVOGEL, EVALD [pres.] - WESTMAN, GEORGIUS ANDREAE [resp.]. Dissertatio academica, usum rei numariae in hist. literaria domesticis exemplis declarans (Uppsala, L. M. Höjer, 1854. Titel m. inklistrad graverad vignette. Lidén 3, Warmholtz 9301, Hesse 1808). + BILMARK, JOHANNES [pres.] - PAULIN, ARVID [resp.]. Dissertatio academica, de nummis quibusdam antiquis, in Finlandia haud ita preiden repertis (Åbo, J. C. Frenckell, 1769. Vallinkoski 321, Warmholtz 1564, Hesse 576). + BRING, SVEN [pres.] - LECHE, ANDREAS [resp.]. Dissertatio historica de antiquorum relatione ad hodiernos (Lund, C. G. Berling, 1762. Lidén 172, Warmholtz7578, Hesse 616]. + WALLEROIU, JOHAN GOTTSCH. [pres.] - SEGERSTEN, JOHANNES [resp.]. Dissertatio gradualis, de valore et proportione monetae Sviogothicae argentae (Uppsala, E. Ziervogel, 1760. Titelblad fläckat, stora fläckar s. 15-22. Lidén 35, Warmholtz 7591, Hesse 1737). + BERCH, CARL REINHOLD. De nummis gothorum extra Sviogothiam (Uppsala, J. Edman, 1775. Nära o. något snett skuren. Warmholtz 1366a, Hesse 512). + HERMANSSON, JOH. [pres.] - THUNIUS, ERICUS [resp.]. Exercitium academicum, de moneta aerea, in Svecia, rotunda (Uppsala, literis Wernerianis, 1725. Saknar en graverad plansch o. d. II, Fläckad. Lidén 176, Warmholtz 7593, Hesse 1691).

Delvis något fläckade. 2 planscher saknas. 4 preliminärblad i det fjärde arbetet saknas.

315621

2015-06-15