Bordspendyl Johan Nyberg
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Joh. Nyberg, Stockholm (Johan N, 1740-1801), förgylld, träskuren dekor med urnor, höjd 42, längd 32 cm
Urtavlan med skador, lös visare, ombronserad, omarbetad, pendel finns, nyckel saknas, senare batteridirvet urverk
315812
2015-06-09