Bordspendyl Johan Nyberg

Bordspendyl Johan Nyberg
Bordspendyl Johan Nyberg
Bordspendyl Johan Nyberg
Bordspendyl Johan Nyberg

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

BORDSPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, signerad Joh. Nyberg, Stockholm (Johan N, 1740-1801), förgylld, träskuren dekor med urnor, höjd 42, längd 32 cm

Urtavlan med skador, lös visare, ombronserad, omarbetad, pendel finns, nyckel saknas, senare batteridirvet urverk

315812

2015-06-09