Odd Nerdrum litografi Man against open sky
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ODD NERDRUM (född 1944): "Mann mot åpen himmel", litografi, signerad Nerdrum, otydligt betitlad samt numrerad "60 eks", överstruken upplagenotering 92/150, ca 53x53 cm
LITTERATUR: Målningen "Mann mot åpen himmel", (1987-88) finns avbildad som nr 224 i "Odd Nerdrum, Malerier" från 1994
Missfärgning i nedre marginal.
316039
2015-06-10