Odd Nerdrum litografi Man against open sky

Klubbat för:

6 200 SEK

12 000 SEK

ODD NERDRUM (född 1944): "Mann mot åpen himmel", litografi, signerad Nerdrum, otydligt betitlad samt numrerad "60 eks", överstruken upplagenotering 92/150, ca 53x53 cm
LITTERATUR: Målningen "Mann mot åpen himmel", (1987-88) finns avbildad som nr 224 i "Odd Nerdrum, Malerier" från 1994

Missfärgning i nedre marginal.

316039

2015-06-10