Bonad 1800-tal

Bonad 1800-tal
Bonad 1800-tal

Klubbat för:

26 000 SEK

4 000 SEK

BONAD, 1800-tal, troligen utförd av Hjort Lars Larsson (Övre Gärdsjö senare bosatt i By och verksam med namnet Lars Wikström, senare antagen till soldat och därefter verksam med namnet Lars Ryttare. Han levde 1800-1865) alternativt utförd av Lars yngre bror Hjort Olof Larsson från Övre Gärdsjö senare bosatt i Garpenberg och verksam med namnet Olof Wikström. Han levde 1803-1864), bonaden med texten "här. spelas. och. här. dansas. se. den lusttig. mårlden", målad på duk, ca 140 x 97 cm

Omfattande skador

316322

2015-06-19