Bonad 1800-tal
Klubbat för:
26 000 SEK
4 000 SEK
BONAD, 1800-tal, troligen utförd av Hjort Lars Larsson (Övre Gärdsjö senare bosatt i By och verksam med namnet Lars Wikström, senare antagen till soldat och därefter verksam med namnet Lars Ryttare. Han levde 1800-1865) alternativt utförd av Lars yngre bror Hjort Olof Larsson från Övre Gärdsjö senare bosatt i Garpenberg och verksam med namnet Olof Wikström. Han levde 1803-1864), bonaden med texten "här. spelas. och. här. dansas. se. den lusttig. mårlden", målad på duk, ca 140 x 97 cm
Omfattande skador
316322
2015-06-19