Bordspendyl parisarbete i empire

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete, Restauration, verket märkt LESIEUR (Le Sieur, urmakare verksam i Paris 1822-1825), matterad och polerad brännförgylld brons, sockel på claw and ball, fronten med scenerie av bikupor och Amor, urhuset krönt av Venus sittande med Amor omgivna av bikupa, pilkogger och turturduvor, hel- och halvslag, pendel och nyckel medföljer, höjd 43 cm
PROVENIENS:
Nordén auktioner, våren 1995, katalog 18, nr 437

slitage, mindre dekorelement saknas respektive kompletterat, urtavla med nagg och hårsprickor

316476

2015-06-13