Baljfåtöljer sengustavianska
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerad AHM, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dukatsnitt, sarger med bladstav, hörnfleuroner, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför snarlik baljfåtölj av Anders Hellman d.y. sidan 82
Smärre lagningar, en stol med bräckage
316478
2015-06-13