Baljfåtöljer sengustavianska

Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska
Baljfåtöljer sengustavianska

Klubbat för:

24 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

ANDERS HELLMAN d.y. (stolmakare i Stockholm ca 1800-1825/29), ett par baljfåtöljer, sengustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerad AHM, träskuren dekor, uppsvängd rygg med dukatsnitt, sarger med bladstav, hörnfleuroner, bladhölstrade avsmalnande kannelerade ben, sabelformade bakben
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, jämför snarlik baljfåtölj av Anders Hellman d.y. sidan 82

Zustandsbeschreibung

Smärre lagningar, en stol med bräckage

316478

2015-06-13