Spegel av Johan Åkerblad

Spegel av Johan Åkerblad
Spegel av Johan Åkerblad
Spegel av Johan Åkerblad
Spegel av Johan Åkerblad

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, dubbelsignerad IÅ under krona samt i blyerts 25 rd A:Ö:B (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca. 1800), Stockholms hallstämpel 1778, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönet med räfflad sköld och bandrosett omgiven av ströblomster och havreax, ramen med kymation och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger, fleurong och avslutande guttæ, fasettslipade kvicksilverfolierade glas i original, sannolikt originalbakstycke, 183 x 70 cm
PROVENIENS:
sedermera den Kuylenstjernska våningen, Adolf Fredriks Kyrkogata 12, Stockholm

smärre dekorskador

316496

2015-06-15