Skedar England 1800-talets första hälft

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SKEDAR, 8+4 dlr, sterlingsilver, 1800-tal, London, modell Fiddle pattern respektive Old English, varav: 6+2+2 teskedar, John Booth, 1827, Henry Chawner, 1816, John & Henry Lias, 1818, 2 dessertskedar, James Beebe, 1830, längd ca 13,5-17,5 cm, total vikt ca 229 g

Monogramgravyrer, en av teskedarna i modell old english med något böjt skedblad

316497

2015-06-13