Gustavianska stockholmsarbeten
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 st., snarlika, gustavianska stockholmsarbeten, av Lars Söderholm (stolmakare i Stockholm, mästare ca 1785, burskap 1790-1794), signerade LSH samt en med med rest av Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, bemålade, diagonalskurna hörnfleuroner, godronnerad överkragning och kannelerade avsmalnande ben, rektangulär rygg
lagningar
316525
2015-06-16