Glasvas design Oiva Toikka
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OIVA TOIKKA (Finland f. 1931), skål på fot, Nuutajärvi, Notsjö Finland ca 1988, klarglas, osignerad, höjd ca 32, längd ca 35 cm
Proveniens: Gåva av Eddy och Inga Holmberg, disponentpar vid Notsjö glasbruk under 1950-och 60-talen.
En utförligare text angående proveniensen finns att få på begäran.
316538
2015-06-15