Gustav Vasas bibel 1540-41

Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41
Gustav Vasas bibel 1540-41

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GUSTAV VASAS BIBEL. (Biblia, thet är, all then Helga scrifft på swensko... Uppsala (G. Richolff) 1540-41)

Liten 4:o. EJ KOMPLETT. Ca 725 av 762 blad. Titelbladen till Nya o. Gamla testamentet saknas. Träsnittsillustrationer
Senare (1800-tal) renoverat mörkbrunt hfrbd, delvis defekta beslag, spännen o. slejfar saknas, rygg m. fyra upphöjda bind. Skadade för- o. eftersättsblad. Ca 100-150 blad med defekter, delvis bild och textförluster. Fläckar. Tillskrifter.

Säljs med alla fel utan returrätt.

Ej komplett, titelbladen saknas till GT o. NT, skador och defekter.

316644

2015-06-19