Barocka ljusplåtar 2 st

Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st
Barocka ljusplåtar 2 st

Klubbat för:

4 800 SEK

6 000 SEK

LJUSPLÅTAR, 2 st., snarlika, barock, nordeuropa, mässing, driven och punsad dekor, höjd 28,5 cm

Proveniens: Dr Elof Förberg i Djursholm, Svenska hem i ord och bilder 1914, årgång 2, sid 163-178

Slitage, tidigare försilvrade, försilvring nedputsad, Ljuspipor (ej manschett och armar) KAN vara något senar, bristningar på bådas överdel strax vid skarv under krönet i form av snäcka

317166

2015-06-19