Edvard Orm, olja

Edvard Orm, olja
Edvard Orm, olja
Edvard Orm, olja
Edvard Orm, olja

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

EDVARD ORM (1670-1735): Porträtt av karolinsk officer iklädd blå och gul uniformsrock, bärandes ringkrage med kungligt monogram (Fredrik I), hållandes guldgalonerad trikorn i vänster hand - midjebild
Olja på duk, 77x66 cm. Utförd 1727.
På baksidan överförd text från originalduken.
Proveniens: I samma familjs ägo fram till nuvarande ägare
.
Porträttet föreställer sannolikt major Peter Berg (1688-1753), adlad Lilliehorn 1719, introducerad på Sveriges Riddarhus 1720, som nr 1671. Han var gift med Dorotea Leijoncrona.

Dubblerad. Retuscher. Lagningar.

317331

2015-06-21