Bowl and box (Selected)
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AN ENAMELLED AND UNDERGLAZED BOWL AND BOX, decorated with dragon and flowers, mark, 19th century, diameter c. 12 and 6.5 cm
SKÅL, ASK, porslin, Kina, 1800-tal, dekor i emaljfärger samt underglasyrblått med motiv av drake samt blommor, diameter ca 12 resp 6,5 cm
Minor nick to rim on bowl
Skålen med smärre nagg
317504
2015-08-01