Albert Engström - Erik Axel Karlfeldt 1905

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): Erik Axel Karlfeldt "Fridolin" - en af de få i Svenska Akademien, monogramsignerad AE, daterad Vaxholm 6.7.1905 Hej, tusch och krita,17x12,5 cm,
LITTERATUR: Avbildad i tidningen Strix
HISTORIK: Året var 1905 och efter midsommarfirande i Mora skulle Zorn, Albert Engström och Erik Axel Karlfeldt segla med Zorns segelbåt Mejt till Finland och Estland. Karlfeldt lämnades dock kvar i Vaxholm och resan tog därmed slut för hans del. Under denna färd österut träffade Zorn/Engström bl.a. Albert Edelfelt, Emil Wikström, Eliel Saarinen och Bertel Gripenberg. I seglingens slutskede besökte de Axel Gallén på Tyresö i Stockholms skärgård.

Gulnader

317869

2015-06-24