Gunnar Eklöf Sent på jorden med Carlsunds plansch

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

DEBUTBOK AV EKELÖF MED CARLSUNDS KOMPOSITION. EKELÖF, GUNNAR. Sent på jorden. Dikter 1927-31. Stockholm (Spektrum) 1932.
Liten 4to (24x17 cm). Kolorerad frontispis efter Otto G. Carlsund. Omslag medbundet.
Svart skinnband med inläggningar på främre pärm. Exlibris Bagger Dahlström.
Originalupplaga tryckt i 250 (av 300) numrerade exemplar, detta nr 106.

Nött band, några småskador. Inlagan lätt blekt.

318089

2015-06-30