Gunnar Eklöf Sent på jorden med Carlsunds plansch
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DEBUTBOK AV EKELÖF MED CARLSUNDS KOMPOSITION. EKELÖF, GUNNAR. Sent på jorden. Dikter 1927-31. Stockholm (Spektrum) 1932.
Liten 4to (24x17 cm). Kolorerad frontispis efter Otto G. Carlsund. Omslag medbundet.
Svart skinnband med inläggningar på främre pärm. Exlibris Bagger Dahlström.
Originalupplaga tryckt i 250 (av 300) numrerade exemplar, detta nr 106.
Nött band, några småskador. Inlagan lätt blekt.
318089
2015-06-30