Konsolbord 1700-tal
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt och bronserat samt mörkpatinerade detaljer, profilerad skiva av kalksten, sarg med lagerfestong, nedåt avsmalnade ben men kannelyrer, höjd 78, 83 x 49 cm
Smärre slitage, obetydliga förgyllningsskador, dekorkompletteringar, skivan ej ursprunglig
318199
2015-06-27