Konsolbord 1700-tal

Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal
Konsolbord 1700-tal

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgyllt och bronserat samt mörkpatinerade detaljer, profilerad skiva av kalksten, sarg med lagerfestong, nedåt avsmalnade ben men kannelyrer, höjd 78, 83 x 49 cm

Smärre slitage, obetydliga förgyllningsskador, dekorkompletteringar, skivan ej ursprunglig

318199

2015-06-27