Planscher bl.a. , Batailles de Charles X Gustav

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KARL X GUSTAV mm. (Skjöldebrand, A. F.), Batailles de Charles X Gustave roi de Suede Gravées d´après les desseins du comte de Dahlberg et les tableaux de Loembke et publiées par l´ordre de sa Majesté le roi regnant. Stockholm 1806.
Tvärfolio. 34,5X42 cm (planscherna).
Graverat titel blad med akvatint graverad vinjett, graverat porträtt, 11 akvatinta graverade planscher (alla).
Tagen ur band.
TILLSAMMANS MED andra litograferade och graverade planscher, bl.a. över Stockholm, 1700-1900-tal, 2 exemplar av Adam, Napoleons historia, framställd i teckningar, 1838, (saknar 1 plansch)

Karl X Gustav: Fuktskadad, lagningar, tagen ur band.
Övriga planscher skadade och fläckade

318282

2015-06-28