Spegel rokoko av Joseph Schürer d.y.

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

JOSEPH SCHÜRER d.y. (spegelfabrikör i Stockholm 1769-1785), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad IS under krona samt Stockholms hallstämpel med otydligt årtal, dekor i papier maché, förgylld, uppsvängt genombrutet krön med dekor av rocailler och voluter, graverad och pikerad botten, skålad ram, nedre sarg med akantus och ströblomster, kvicksilverfolierade glas, 106,5 x 47,5 cm

Enstaka torrsprickor, förgyllningsskador, retuscher

318301

2015-06-29