Spegel och konsolbord 1800-talets första hälft

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

CARL FREDRIK THIM (spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, 1818-1834), spegel och konsolbord, stockholmsarbete i empire, spegeln etikettsignerad, dekoren träskuren, bly och pastellage, förgyllda och bronserade, bordet med karyatidansikten och tassfötter, skiva av carraramarmor, spegeln 162,5 x 84, bordets höjd 80,5, 78 x 35 cm
LITTERATUR:
Bukowskis Internationella auktion, våren 2012, nr 576, jämför etikettsignerat konsolbord av Carl Fredrik Thim

Dekorskador, mindre delar saknas, slitage, torrsprickor, senare retuscherad förgyllning

318408

2015-06-29