Turné-overall från ABBA-turnén i Australien 1977

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

OVERALL, vit bomull, ca stl M/stl 36, från ABBAs Australien-turné 1977, tryckta logotyper "EMA", "Polar" och "Qantas" på ärm och bröst.
Proveniens: Artisten och skådespelerskan Lena Maria Gårdenäs-Lawton, som var bakgrundssångerska till Agnetha Fältskog och Anni-Frid Lyngstad under hela ABBA-turnén i Europa och Australien 1977.
Denna overall använde Lena Maria under Australien-turnén och det var främst tjejerna i kören och Agnetha och Anni-Frid som bar dessa overaller. I filmen "ABBA The Movie" från 1977 kan man se Agnetha i hennes vita turnéoverall.

Bruksslitage

319177

2015-09-05