Pehr Hörberg

Pehr Hörberg
Pehr Hörberg
Pehr Hörberg
Pehr Hörberg

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PEHR HÖRBERG (1746-1816): Philippus kurerar Alexander, signerad och daterad på baksidan af PHörberg 1787, olja på duk, 48x59 cm.
LITTERATUR: Bengt Cnattingius: Pehr Hörberg, SAK 1937, upptagen i verkförteckningen sidan 254, katalognr 307

319506

2015-07-10