Pehr Hörberg
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PEHR HÖRBERG (1746-1816): Philippus kurerar Alexander, signerad och daterad på baksidan af PHörberg 1787, olja på duk, 48x59 cm.
LITTERATUR: Bengt Cnattingius: Pehr Hörberg, SAK 1937, upptagen i verkförteckningen sidan 254, katalognr 307
319506
2015-07-10