Carl Johan Wadström stolar gustavianska Stockholm

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare 1788-1816), stolar, 1 par, gustavianskt stockholmsarbete, båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, signerade CIWS, ek, träskuren dekor med bl a fleuroner, ben med kannelyrer, sitthöjd ca 43 cm

Slitage, sprickor, löstagbar senare sittdyna

320181

2015-07-14