Kinesisk tekanna yixing

Kinesisk tekanna yixing
Kinesisk tekanna yixing
Kinesisk tekanna yixing
Kinesisk tekanna yixing
Kinesisk tekanna yixing
Kinesisk tekanna yixing

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

800 SEK

TEKANNA, yixinggods, Kina, 1900-tal, delvis glasserad dekor med motiv av fågel på en blommande kvist, lockknopp i form av fabeldjur, bär märkning, höjd ca 12 cm

Nagg

320931

2015-07-22