Byrå Gustaf Foltiern
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GUSTAF FOLTIERN (mästare i Stockholm 1771-1804), byrå, Gustaviansk, fanerad med olika träslag bl.a. alm, beslag och listverk av förgylld mässing, skiva av grön kolmårdsmarmor, tre lådor, signerad på andra lådans kant "GFT", höjd 83, 84 x 52cm, nyckel finns
Senare beslag, beslag på lambrekäng och fothylsor saknas, gammal skiva men troligen ej tillhörande, fanerskador, nyckel finns att hämta vid Utlämningen
321050
2015-07-24