Stolar taburetter gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

STOLAR, 3 st, TABURETTER, 1 par, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-tal, träskuren dekor av bl a bandflätor och fleuroner, överkragade ben med kanneleringar, sitthöjd ca 44 cm

Smärre slitage, senare bemålade, renoverade/förstärkta

321305

2015-07-27