Urns, Urnor (Selected)

Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)
Urns, Urnor (Selected)

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

5 000 SEK

A PAIR OF UNDERGLAZED URNS, decorated with dragons chasing the flaming pearl, sculpted handels, height inkluding covers c. 43 cm
URNOR med lock, 1 par, porslin, Kina, 18/1900-tal, balusterformade, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan, dekorhänklar föreställande fabeldjur, höjd inklusive lock ca 43 cm

One cover with repairs/damages, one urn with repairs/damage to rim
Ett lock med omfattande lagningar, en mynning med lagning

321308

2015-08-01