Urns, Urnor (Selected)
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
A PAIR OF UNDERGLAZED URNS, decorated with dragons chasing the flaming pearl, sculpted handels, height inkluding covers c. 43 cm
URNOR med lock, 1 par, porslin, Kina, 18/1900-tal, balusterformade, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar jagandes den flammande pärlan, dekorhänklar föreställande fabeldjur, höjd inklusive lock ca 43 cm
One cover with repairs/damages, one urn with repairs/damage to rim
Ett lock med omfattande lagningar, en mynning med lagning
321308
2015-08-01