Christer Strömholm

Christer Strömholm
Christer Strömholm

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CHRISTER STRÖMHOLM (1918-2002): Johannes Döparens huvud på ett fat, Spanien 1962
, signerad och daterad med äldre blekt dedikation Christer -66, gelatinsilverfotografi monterat på masonit, 47,5 x 58 cm.
PROVENIENS
Gåva från fotografen till nuvarande ägare 1965
UTSTÄLLD
Till minnet av mig själv, NK-teatern, Stockholm 1966
LITTERATUR
Bokförlaget Max Ström: P.S. Post Sciptum - Christer Strömholm, Mölnlycke 2012, avbildad sidan 212

321347

2015-07-28