Värja
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
9 000 SEK
VÄRJA, nordeuropeisk, 1600-talets mitt, klinga med passau-ulv och graverat SAHAGOM i blodrännan, otydlig smedsstämpel, järnfäste med tumbygel och genombrutna parerplåtar, längd 93 cm
Proveniens: Salnecke slott, Uppland
Korrosion, en parerplåt utbytt, möjligen senare knapp
321408
2015-07-29