Värja

Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja
Värja

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

9 000 SEK

VÄRJA, nordeuropeisk, 1600-talets mitt, klinga med passau-ulv och graverat SAHAGOM i blodrännan, otydlig smedsstämpel, järnfäste med tumbygel och genombrutna parerplåtar, längd 93 cm
Proveniens: Salnecke slott, Uppland

Korrosion, en parerplåt utbytt, möjligen senare knapp

321408

2015-07-29