"Ax-stolen" Fritz Hansen 1 par

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

PETER HVIT och ORLA MÖLGAARD-NIELSEN för FRITZ HANSEN, "Ax-stolen", modell AX nr 6020, 1 par, fåtöljer, 1900-talets mitt, formgiven 1947, formpressad sits och rygg av teakplywood, karmar och benställning med inläggningar i bok, en brännmärkt, höjd ca 75, bredd ca 60 cm

Slitage, sprickor

321575

2015-07-31