Servisdelar "Ostindia"

Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar
Servisdelar

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SERVISDELAR, 43dlr ., Rörstrand, "Ostindia", varierande årgångar, ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström för Rörstrand, bestående av: 3 kaffekoppar med fat, 3 tekoppar, tekanna, gräddkanna, mjölkkanna, 2 serverings fat verierade storlek, 8 bordstallrikar, 3 mattallrikar, 6 efterrätt tallrikar , terrin, skål, såsskål, 3 buljongkoppar med fat, 2 muggar, såssnipa, 3 underlägg, uppläggningsfat, 2 salladier med lock,

Skador, någon enstaka nagg kan förekomma, mindre fat och assietter medföljer

321710

2015-08-03