Ming Dish (Selected)
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
A MING UNDERGLAZED DISH, decorated with dragons and flowers, Swatow, Ming, 16th/17th century, diameter c. 41 cm
SKÅLFAT, porslin, Kina, Ming, 1500/1600-tal, Swatow, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar och blommor, diameter ca 41 cm
Wear, firing defects
Bruksslitage, bränningsdefekter
321802
2015-09-01