Ming Dish (Selected)

Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)
Ming Dish (Selected)

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

A MING UNDERGLAZED DISH, decorated with dragons and flowers, Swatow, Ming, 16th/17th century, diameter c. 41 cm
SKÅLFAT, porslin, Kina, Ming, 1500/1600-tal, Swatow, dekor i underglasyrblått med motiv av drakar och blommor, diameter ca 41 cm

Wear, firing defects
Bruksslitage, bränningsdefekter

321802

2015-09-01