Skål och fat Kina

Skål och fat Kina
Skål och fat Kina
Skål och fat Kina
Skål och fat Kina
Skål och fat Kina
Skål och fat Kina

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKÅL på fot, FAT, 2 st, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i underglasyrblått med motiv av figurscener, änder och lotus, skålens höjd ca 14 cm, fatens längd ca 18-23 cm

Bruksslitage, skålen med avlagringar på insidan

321807

2015-08-04