Philippe Starck fåtöljer
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PHILIPPE STARCK, "Len Niggelman", fåtöljer, 1 par, formgivna 1986, klädda i svart skinn, ben i aluminium, stämpelsignerade STARCK, höjd 67 cm
HISTORIK: Ursprungligen formgivna för The Royalton Hotel, New York.
LITTERATUR: Philippe Starck, Taschen, Köln 1991, s. 104
Brukslitage
321917
2015-08-06