Skålar och vas

Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas
Skålar och vas

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

1 200 SEK

SKÅLAR, 3 st, VAS, SKÅLFAT, porslin, Sydostasien, 1700/1800-tal, delvis troligen sjöfynd, dekorerade i udnerglasyrblått med motiv av trädgårdar och fabeldjur, skålarnas diameter ca 12,5-14 cm vasens höjd ca 12 cm

Sltiage, enstaka sprickor, smärre nagg

321939

2015-08-06