Servis Gustavsberg "Gunnar"
Klubbat för:
9 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, servis, 72 dlr, "Gunnar", benporslin, omkring 1900, jugend, Gustavsberg, stämplad "Gunnar" Gustafsberg, målad dekor av treklöver i grönt, bestående av: soppterrin med fat, såssnipa med fat, liten såssnipa, 18 mattallrikar, 16 djupa tallrikar, 14 förrättstallrikar, 12 assietter, 2 uppläggningsfat, fiskfat, 6 kaffekoppar med fat
Bruksslitage
321988
2015-08-07