Joseph Ruste stolar 1700-tal

Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal
Joseph Ruste stolar 1700-tal

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

JOSEPH RUSTE (stolmakare i Stockholm 1772-1792/94) stolar, 3 st, gustavianskt stockholmsarbete, delvis bemålad, träskuren dekor, kannelerade ben, kopplat spjällknippe, sitthöjd ca 45 cm

Skador och slitage, spår av originalfärg

322169

2015-08-09