Äldre böcker bl.a. om mordet på Gustav III
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÄLDRE BÖCKER. Bl.a. om GUSTAV III. (Artaud de Montor, A. F.), Histoire de l´assassinat de Gustave III, roi de Suède, par un officier polonais, témoin oculaire. 2de ed. Paris 1797. Graverat porträtt. Samtida gråpappersomslag.
(Setterwall 3636. Åhlén 17.334. Första upplagan som förbjöds av Gustav IV Adolf i mars 1798. Denna ögonvittnesskildring publicerades även på danska 1797. Porträttet graverat av Defraine efter Sergels byst av Gustav III med ett nedre fält illustrerande mordet.),
SCHULTENIUS, Manuale Epistolicum Eller Epistolisk Handbook: Innehållandes een kort uthläggning öfwer Alla Sön- och några Högtidz-Dagars Epistlar. Stockholm, 1707, Buonapartes hemliga bekännelse för cardinal Maury (1813),
(Armfelt), Estratto degli atti principali che mettono in Chiaro la causa di delitto di stato pendente nel parlamento di Svezia riguardo alla conspirazione tramata contro il presente governo del regno... (översättning, odaterad).
Ej genomgångna.
Ej genomgångna. Skador, fläckar, vissa defekter.
322381
2015-08-29